Diyet Danışmanlığı

Diyet Danışmanlığı

Diyet Danışmanlığı

Hemen hemen herkesin hayatında mutlaka bir diyet süreci yaşanmıştır. Kilo problemi olanlardan normal kiloda olup sağlıklı yaşamayı kendine ilke edinenlere, birtakım hastalıklarla mücadele edenlerden sporculara, gebelik ve emzirme dönemi anneleri, bebek ve çocuk beslenmesi ve kilo almak isteyenlere kadar herkes hayatının bir döneminde diyete başvuruyor. Günümüzde o kadar çok diyet listesi elden ele dolaşıyor ki, artık insanlar hangi diyetin sağlıklı olduğuna karar veremiyor. Oysaki diyet süreci önemli bir dönem olup uzmanlar eşliğinde başlamalıdır. Hangi amaçla olursa olsun, diyet olarak hazırlanacak besin listesi için mutlaka bir diyetisyen ile görüşülmeli ve profesyonel destek alınmalıdır.

Diyet Süreci Profesyonel Vücut Analizi İle Başlar

Tedaviye başlamadan önce vücudun kas, yağ ve su oranının belirlenmesi gerekir. Bu ölçüm vücut analizi ile yapılır. Alınan sonuçlar referans değerlerle karşılaştırılır. Tedavi süresince diyetisyenin talepleri doğrultusunda ara-ara vücut analizi yapılarak değerler kaydedilir. Vücut analiz işlemi 15-20 saniyelik bir işlemdir.

Vücut analizinde bioelektrikal impedans tekniği ile çalışan monitörler kullanılmaktadır. Cihaza yalınayak çıkılır. Çıplak elle yanlardaki kollar tutulur. Vücuda sağlığa zararı olmayacak kadar az bir elektrik akımı verilir. Yağ dokusu vücutta dolaşan bu akıma direnç gösterir. Vücut sıvı ve kasları arasında ise akım kolay dolaşır. Akıma direnç gösteren yağ dokusu ekrana yağ oranı olarak yansır. Diyetisyen, profesyonel vücut analizi sonrası kişiye özel bir diyet programı hazırlayarak takibe alır.

Kilo Alma – Verme Programı

Diyetisyen kontrolünde yapılan diyetler sadece kilo vermek için değildir. Kilo almak isteyenler için de beslenme programları uygulanıyor. Obezite ve kilo kontrolü yanında, olması gereken kilonun altında olanlar kilo almak için diyetisyenlere başvuruyor. Kilo alma ve kilo verme programları cinsiyete, yaşa ve metabolizmaya göre değişiyor. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği ve ara öğünlerde alınması gereken yiyecek ve içecekler kişiye özel hazırlanıyor. Kalıcı ve sağlıklı bir kilo verme veya alma için mutlaka bir diyetisyene başvurulması uzmanlarca öneriliyor.

Hastalıklarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Basit bir soğuk algınlığı olanla kalp hastası, diyabet veya kanser hastasının beslenme şekli farklıdır. Diyet planlaması hastalıklara göre değişir. Bunun için mutlaka bir diyetisyene başvurulmalı, kullanılan ilaçlar yanında rapor, test ve tahlil sonuçları hakkında diyetisyen bilgilendirilmelidir. Besin alerjileri, sindirim ve solunum hastalıkları ve kronik böbrek hastalıklarında yine kişinin cinsiyeti, yaşı ve metabolizmasına uygun bir diyet programı hazırlanır.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Beslenme

Geçmişte hamileler için “iki kişilik yemelisin” veya emziren anneler için “çok ye sütün bol olsun” gibi yanlış düşüncelerle anne adayları ve anneler gereğinden çok kilo alıyordu. Oysa günümüzde gebelik ve emzirme dönemine özel beslenme programları ile anneler bu dönemleri çok daha sağlıklı geçiriyor. Anne ve bebek sağlığı için her iki dönemde sağlıklı besinlerle hazırlanan bir diyet listesi ile sorunsuz bir gebelik ve emzirme dönemi yaşanıyor. Gebelik ve emzirme döneminde beslenme ile ilgili profesyonel bir destek almak istiyorsanız mutlaka bir diyetisyene başvurmanızı öneriyoruz.

Bebek ve Çocuk Beslenmesi

Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütü alması gerekir. Hatta birçok uzman tarafından emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesinin büyük faydasının olduğu belirtilmektedir. 6 aydan sonra bebeklerde ek gıdalara başlanmakta, meyve suyu ve yemek suları ile başlanan beslenme sonrasında katı gıdalarla devam etmektedir. Bebek beslenmesinde her ay ayrı bir beslenme programı uygulanır. Bebekler çok hızlı büyüdüğünden vücudun ihtiyacı olan besinler uygun miktarda ve kalitede olmalıdır.

Çocukların okul öncesi ve okul dönemi beslenmesi de özellikle bu yaşlarda kazandığı sağlıklı beslenme alışkanlıkları bakımından önemlidir. Tüm yaşamı boyunca sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı bu yaşlarda kazanılır. Bu nedenle gerek fiziksel gerekse sosyal ve duygusal gelişiminin normal seyrinde olması için bir diyetisyenden destek almakta fayda vardır.

Yaşlılıkta Sağlıklı Beslenme

Yaşlı nüfus oranının görülme sıklığının giderek arttığı günümüzde, sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmek için beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekiyor. Diyetisyenlik sadece kilolu, zayıf, anne veya çocuklar için önerilerde bulunulan bir meslek değildir. Yaşlı insanların her yaş grubunda olduğu gibi sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem vermeleri gerekir. Öğün sayısını artırmak, az ve sık yemek, sağlığın ve kilonun korunması için dengeli ve sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Yaşlılara haftada birkaç gün balık tüketmesi önerilir. Kızartma, tuz, şeker ve hamurlu gıdalardan uzak durulması önerilir. Herhangi bir hastalığı varsa ona göre bir beslenme programı hazırlanarak hastalığın kontrol altında tutulması desteklenir.

PRP Sonrası İyileşme Süreci

Yaşa ve uygulanan alana göre 2-8 seans arası bir PRP uygulaması yeterlidir. Yaş ilerledikçe kök hücre sayısı azaldığından daha fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Seans sayısı uzman tarafından belirlenmekte ve elde edilen sonuca göre enjeksiyona devam edilmektedir. İyileşme süreci son derece hızlı olup hasta uzman tarafından enjekte yapılan bölgenin dinlendirilmesi sonrası evine gönderilir. Çoğu uygulama sonrası hasta günlük aktivitelerine hemen geri dönmektedir.

Sporcular Nasıl Beslenmeli?

Spor yapanların, fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin beslenme tarzı diyetisyen tarafından verilen kalori hesabı bir diyet listesi ile düzenlenir. Sporcular için protein önemlidir. Yiyeceklerdeki karbonhidrat ve yağ miktarına dikkat edilir. Standart bir sporcu beslenme listesi veya diyet listesi yoktur. İnternet ortamında rastlanan veya yakın çevrede uygulanan bir diyet programının herkes tarafından uygulanabileceğini düşünmek yanlıştır. Mutlaka bir diyetisyenle görüşülmeli, spor sürecinde hem daha sağlıklı olmak hem de bu süreci desteklemek için uygun bir diyet listesi ile devam edilmelidir.

Book an Appointment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuм adipiscing elit

Leave a Reply

Your email address will not be published.